Spielberg: a félelem öntudatra ébreszt
Szerdán kerül Európában a mozikba Steven Spielberg legújabb filmje, a Világok harca. Az amerikai rendező a Corriere della Sera című olasz napilapnak vallott legújabb filmjéről.
Spielberg az interjúban elárulta, hogy már gyerekkorában kedvenc szórakozása volt nővéreinek ijesztgetése, amit sikerrel művelt és a Világok harcával is meg akarja ijeszteni az embereket, mert véleménye szerint "a félelemnek katartikus hatása van, öntudatra ébreszt."
Nem sci-fit akart csinálni H.G.Wells könyvéből, hanem pszichológiai, szociológiai mesét egy kultúráról, amely hirtelen olyan körülmények közé kerül, hogy harcolnia kell a túlélésért. A film minden egyes szereplője ezt teszi a maga sajátságos módján.
Spielberg még nem élt akkor, amikor 1938-ban Orson Welles rádióra alkalmazta a történetet, de az ohiói Cincinnatiben lakó szülei elmondták: az egész keleti partot páni félelem fogta el, igaznak vélték a rádióadást. Az ő filmje azt a pánikállapotot tükrözi, amely ma a terrorizmussal szemben tapasztalható. "A pánik olyan ronda bestia, amely kollektív hisztériát szül" - mondta.
Arra a kérdésre, hisz-e abban, hogy az űrben vannak más civilizációk, így válaszolt. "Hiszem, hogy a világegyetemben civilizációk milliói élnek és virágoznak. Nem hiszem, hogy mi lennénk az egyetlen intelligens civilizáció, különben nem csináltam volna meg az E.T-t, a Harmadik típusú találkozásokat. A Világok harcát nem egy csillagász, hanem az emberek, napi félelmeik, nagy kérdéseik szemszögéből akartam elmesélni."
A rendező elégedett főszereplőjével, Tom Cruise-zal. Azt akarta elérni, hogy a színész a lehető legkevésbé önmaga legyen, inkább egy átlagember, aki a túlélési küzdelemben sok olyasmit megtanul, amivel megmentheti gyermekeit. "Ezt kell ma sok mindenkinek elsajátítania, gondolok itt az bevándorlókra, akiknek teljesen új környezethez kell alkalmazkodniuk" - tette hozzá.
A földön kívüliek a filmben rémisztőek, megváltoztatják a légkört, a hőmérsékletet, furcsa, vörös fűvel borítják be a talajt. Az ugyan nem látszik, hogyan szívják az emberek vérét, de sejteni lehet. "Azt hiszem, a filmben éppen az kelti a legnagyobb feszültséget, hogy inkább érzékeltetem, mint bemutatom a dolgokat. Ezek a földön kívüliek valószínűleg olyan távolról jönnek, mint E.T., de a világegyetemnek egy sötét zónájából, míg E.T. inkább egy jóindulatú planétáról" - magyarázta Steven Spielberg.
|