Infók: http://www.mozi-net.hu
Született: 1947. december 18. Nemzetiség: amerikai
1994. Hajnalok-hajnala, magyar idő szerint jómagam kedvenc fotelomban takaróba burkolózva remegő tekintettel figyeltem és izgultam végig az Oscar-díjkiosztó ceremóniát.
Izgultam mint még soha, figyeltem a jelenlevőket, különösképpen egy őszes-szemüveges úriembert, aki abban az évben elérte filmes pályafutásának csúcspontját, a szakma, és talán az egész világ fejet hajtott előtte. Ő, aki eddig mindent játsznyi könnyedséggel végigcsinált, amit célul tűzött ki maga elé, most tenyerét morzsolgatva, elszorult torokkal várta az utolsó boríték felbontását, hogy felállhasson arra a bizonyos színpadra.
Oda, ahová filmjeivel oly sok embert feljuttatott, legjobb zene, legjobb jelmez, legjobb vizuális effektusok, legjobb fő- és mellékszereplők, ezeket már mind-mind elérte, de őt még sohasem jutalmazták meg, a legjobb filmért, és a legjobb rendezésér járó aranyszobrocskát még soha nem tarthatta kezében.
Akkor két filmje is szerepelt a jelöltek listáján, mindkettő filmtörténeti jelentoségű alkotás, az egyikkel megmentette a mozit, a másikkal mindenki szívét megdobogtatta, kiváltva belőlünk a legmélyebb tiszteletet, amit érezhetünk egy filmrendező iránt.
STEVEN SPIELBERG 1947. december 18-án látta meg a napvilágot az Egyesült Államok Ohio államában, Cincinattiban. Ma a világ talán legismertebb, és bizton állíthatom legsikeresebb filmrendezője. Filmes pályájának csúcsát a már bevezetőmben is említett 1993-94-ben érte el a Schindler listájával, mely 7 Oscart kapott, köztük a legjobb rendezés és a legjobb film Oscarját. 94-ben az említett két filmje összesen 10 Oscart zsebelt be. Spielberg életmű díjat is kapott az Amerikai Filmintézettől. A Schindlert világszerte több mint 75 millió néző látta a mozikban, és még sok-sok millióan videón. 1997 kivételt tett a film kedvéért, és televízión is bemutatta - ezt eddig még egyetlen filmjével sem tette meg az NBC, ekkor 65 millióan látták. Spielberg szintén 1993-ban készítette a Jurassic Parkot, mely új rekordot döntött: a film több mint 913 millió dollárt hozott világszerte, megmentve ezzel a mozit, ugyanis ennek a filmnek köszönhetően a mozik látogatottsága közel 30%-kal megnőtt. A film három Oscar-díjat is nyert. A folytatás, Az Elveszett világ: Jurassic Park a tavalyi év egyik legnagyobb sikere volt világviszonylatban. Spielberg 1987-ben, folyamatos szakmai kiválósága elismeréséül megkapta az Irving G. Thalberg díjat az Oscar átadó ünnepségen. Ezt követően 1993-ban a Velencei Film Fesztiválon Arany Oroszlán díjat kapott pályájának fejlődéséért, amit a Párizsban átadott Cézár különdíj követett A díjat életművéért kapta meg. A világ 20 legsikeresebb filmjéből hatnak volt vagy rendezője vagy producere. Az E.T. - A földönkívüli még most is az egyik legkeresettebb film Kanadában és az Egyesült Államokban, szerencsére most már kis hazánkban is hozzáférhető lakossági videokazettán. Már az 1985-ben bemutatott Bíborszín meghozhatta volna Spielbergnek első Oscarját, de az Akadémia a 11 jelölésből egyet sem adott a filmnek, kénytelen volt beérni a Rendezők Kamarájának Díjával. Az Akadémia Oscarra jelölte még A Nap birodalmát, a Cápát, a Harmadik típusú találkozásokat, Az elveszett frigyláda fosztogatóit és az E.T. - A földönkívülit is a Schindler listája mellett, mint legjobb film vagy rendezés. Az utóbbi négy filmjét a Rendezői Kamara is a jelölte. Spielberg első filmjét 12 évesen készítette el a szüleitől kapott kamerájával, majd ezt követően még számos rövidfilm került ki a keze alól. Fejlődésének első jelentős állomása a Kalifornia Egyetem volt, melynek filmes szakán tanult.
1969-ben Amblin című, 22 perces rövidfilmmel rukkolt ki, melyről később elnevezte saját cégét. A filmet még abban az évben be is mutatták az Atlantai Filmfesztiválon. Minden bizonnyal ennek az alkotásnak hatására a Universal hét éves szerződést kötött vele - akkor még nem tudva hogy Spielberg lesz a legjobb befektetése, ő lett a legfiatalabb rendező, akinek egy hollywoodi stúdió szerződést ajánlott. Első játékfilm hosszúságú, de még tévéfilmje, a Párbaj, amit 1973-ban mutattak be. A film hatalmas sikernek örvendett s biztossá vált, következő filmjeinek egyike már csak is mozifilm lehet. Ez a pillanat 1974-ben jött el, a Sugarlandi hajtóvadászattal.
Egyik legjobb barátjával, George Lucassal karöltve kitaláltak egy új hőst, kinek szereplésével három mozifilmet készítettek közösen. A történetek írója Lucas volt, a rendező természetesen Spielberg. A sorozat pedig az Indiana Jones trilógia. Következő filmjei még az Örökké, és a sokak szerint félresikeredett Hook (zárójelben jegyzem meg, nekem nagyon tetszett). A nagysikerű Poltergeist című filmnek producere és egyik írója volt.
1984-ben megalapította saját produkciós cégét, ami az Amblin Entertainment néven került a filmtörténelembe, több, mint egy tucat film producere volt, olyanoké, mint a Vissza a jövőbe-trilógia, Roger Nyúl a pácban, Szörnyecskék, Egérmese, Őslények országa, The Flintstones és a Jan De Bont-tal forgatott Twister. 1994-ben Spielberg a Disney stúdióból kivált Jeffrey Katzenberggel, és a lemezmágnás David Geffennel megalapította a Dreamworks SKG nevű multimédia stúdiót. Spielberg elsp filmje a Dreamworksnek az Amistad, amit márciusban mutatnak be a magyar mozik. Az Amistadot követi a Saving Private Ryan című második világháborús történet, Tom Hanksszel a főszerepben.
Spielberg 38 évesen, 1985-ben nősült először. Amy Irvinggel négy éven át éltek házasságban, majd 1989-es válásukat követően 1991-ben újra megnősült, második felesége Kate Capshaw, akit többek között a Fekete esőben, illetve az Indiana Jones és a végzet temploma című filmben láthattuk, de akkor még nem voltak házasok. Spielbergnek összesen hét gyermeke van, négy saját és három adoptált.
SaSa
Infók: http://www.cinematrix.hu
Filmjei:
|